Maryša

autor: Alois a Vilém Mrštíkové

žánr: tragédie (venkovské drama)

čas děje: konec 19.století

místo děje: slovácká vesnice

CHARAKTERISTIKA POSTAV:

Maryša (selská dívka, mladá a citlivá, vzdorná, touha po opravdové lásce, ale díky náboženské víře nemá sílu vzepřít se rodičům ani opustit muže)

sedlák Lízal a jeho žena Lízalka (Maryšini rodiče, zištní, krutí, bezcitní, přísní, vychytralí, lakotní, otec je lidštější než matka)

mlynář Vávra (vdovec s třemi dětmi, krutý, sobecký, vypočítavý, máladový, agresivní, zištný)

Francek (syn baráčnice Horačky, věrný, statečný, hrdý, má prudkou povahu, buřič)

OBSAH:

Francek, syn domkářky, chodí za dcerou zámožného rolníka Lízala, Maryšou. Mají se rádi. Při odvodech je však Francek odveden a musí na vojnu. Rodiče nechtějí, aby dcera čekala, a nutí Maryšu, aby si vzala vdovce, mlynáře Vávru. Maryša dlouho otálí, ale nakonec přece povolí; ovšem manželství není šťastné. Maryša Vávru nemiluje a neskrývá to. Vzájemný poměr se přiostří tím, že Lízal ve své lakotě nechce vyplatit věno zadluženému mlynáři. Za dva roky se vrátí Francek z vojny domů a chce navázat s Maryšou znovu styky. Maryša ho miluje, ale nechce být špatná. Francek však naléhá vytrvale a nabízí jí, aby s ním utekla do Brna. Vávra s ní však často drsně zachází, proto v ní uzraje nedbalý úmysl, aby se muže zbavila. Když ji jednou Vávra opět špičkuje, odhodlá se Maryša k činu. Nasype ostrušíku do jídla a hospodáře otráví.