Tři sestry

autor: Anton Pavlovič Čechov

žánr: drama

čas děje: 19. století, 5. květen (rok po smrti otce tří sester)

místo děje: dům, ve kterém sestry bydlí a ve vzpomínkách také Moskva

kompozice: chronologická

CHARAKTERISTIKA POSTAV:

Irena (nosí bílé šaty a přeje si se vším skoncovat a odjet do Moskvy, nechápe starší sestry, věří svým snům, podléhá sestrám)

Marie (též Máša) (velmi chytrá a vzdělaná, chodí v černém a nosí v sobě smutek, rozhodne se že bude podvádět manžela, kterého nemiluje, ale nakonec se k němu vrátí)

Olga (profesorka dívčího gymnázia, její práce ji ubíjí, nosí modrý učitelský plášť, touží po svatbě, ale je pořád sama) 

Andrej (bratr Ireny, Máši a Olgy, sní o tom, že bude slavný vědec, miluje svou ženu i když se k němu chová škaredě, karbaník, prohrává velké částky, není schopen nic udělat s nevěrou své ženy, budoucnost vidí růžově)

Nataša (manželka Andreje, nejdříve milá, po svatbě se z ní stává panovačná fúrie, sobecká, nevěrná)

Čebutykin (příživník, vojenský lékař, ale nic si už nepamatuje, jeho vinou zemřela pacientka)

Solenyj (ve společnosti je hrubý a sprostý, když je sám je vtipný a laskavý)

OBSAH:

Děj dramatu začíná 5. května, přesně rok po smrti starého Prozorova v domě jeho dětí.
Do salonu se schází hosté k oslavení svátku nejmladší ze tří sester – Ireny. Prostřední Marie si před přesnídávkou čte knihu, nejstarší Olga, profesorka dívčího gymnázia, opravuje sešity, společně si povídají se známými důstojníky a vzpomínají. Očekávají příchod neznámého vojáka, který pochází z Moskvy. Právě kvůli jeho původu se na něj všichni těší. Moskva je rodným městem a také snem všech tří sester. Návrat sem by pro ně znamenal vysvobození z každodenní nudy v maloměstě mezi důstojníky. Proto o něj tolik usilují. V závěru prvního dějství se seznamujeme s Andrejem, bratrem Ireny, Máši a Olgy, učencem, houslistou, členem zemské rady a zamilovaným člověkem.
Dále se s dějem posouváme přes několik ročních období k masopustu. Andrejova manželka Nataša se stává paní domu, kontroluje, nařizuje, pod záminkou starostlivé matky se zbavuje hostů a také sester svého manžela. Ten se snaží najít útěchu z nenaplněného manželství v knihách a hře v karty. Sama Nataša jej podvádí s jeho nadřízeným, předsedou zemské rady Protopopovem (ve hře se o něm často mluví, ale nikdy není vidět).
Požár. Veršininova manželka dělá opět potíže a zaviní ohrožení svých dvou dcer. Lékař Čebutykinse opije a rozbije starý budík, který patřil ženě, kterou miloval. Známy voják Fedotík přijde o střechu nad hlavou. U Prozorovových se schází mnoho lidí, aby zde našli úkryt. Máša se sestrám vyznává z lásky k Veršininovi. Ty o tom nechtějí ani slyšet. Prchlivý důstojník Solenyj  se snaží zapůsobit na Irenu, ta ho ale vyhání, protože má v hlavě už delší dobu někoho jiného - barona Tuzembacha (miluje Irinu) někdejšího Soleného přítele, který byl také vojákem, ale vzdal se svého postavení pro poznání nového života. Závěr celého příběhu se odehrává v zahradě domu. Vojáci jsou carem posláni do Polska a jeden po druhém se přicházejí loučit. Včerejšího večera došlo ke slovní potyčce mezi Soleným a Tuzembachem, která vyústila v souboj. Irena se chystá k odjezdu za novým životem a prací, když jí přicházejí oznámit, že byl baron zabit. I přesto, že jej nemilovala, ji smrt blízkého člověka velmi zasáhne. Veršinin se přichází rozloučit s Mášou. Její manžel Kulygin celou scénu se zaujetím sleduje a v závěru své ženě všechno odpustí. Ta se psychicky zhroutí.