Divá Bára

 

autor: Božena Němcová

žánr:povídka

čas děje: 19. století

místo děje: Vestec

CHARAKTERISTIKA POSTAV:

Bára (matka jí zemře v šestinedělí, skoro všemi opovrhovaná protože si lidé myslí že je divé dítě, které do kolébky podstrčila polednice, má velké „buličí“ oči, poslušná dcera, někdy tvrdohlavá, pro své přátele udělá cokoliv, nebojí se, nevěří na povídačky o strašidlech, přeje si jednou odejít z Vestce, vádí ji když jí někdo říká „divá Báro“)

Jakub = otec Báry (klidný, má rád Báru, obecní pasák)

Jozífek (syn kostelníka, tajně miluje Elšku a proto se nechce stát páterem, slabý, při rvačkách se schovává za sukně Báře, matka jej často bije)

Elška (neteř pana faráře, jemné děvče, miluje Hynka (lékaře své pražské tety), ráda si hraje s Bárou)

pana Pepinka (sestra pana faráře, hlavní hospodyně na faře)

 

OBSAH:

Bára žije se svým otcem Jakubem. Málokdo ji má rád pouze Jozífek, Elška, pan farář, pana Pepinka (sestra pana faráře, hlavní hospodyně na faře) a její otec Jakub. Bára prožívá své dětství ve společnosti otce, Elšky a Jozífka, protože většina ostatních lidí se jí posmívá. Umí spoustu „neobvyklých“ věcí například se naučí plavat atd. a tyto věci utvrzují ostatní lidi v tom, že je divé dítě. Elška odjede na tři roky k tetě do Prahy. Po té co se vrátí, ji chce pana Pepinka provdat za správce za sousedního panství. Elška jej však nechce. Bára se rozhodne ji pomoci, a protože ví, že pan správce je strašpytel, využije pověsti o strašidle v zádušním lese a počká si přestrojená za strašidlo na správce, který jde večer z námluv na faře. Správce se poleká a uteče. Jeho doprovod však vyburcuje vesnici a ta se za Bárou žene. Bára je potrestána tím, že má strávit noc v kostnici. Ráno ji z kostnice odnese myslivec, do kterého je zamilovaná a vezme si ji za ženu. Elšce napíše teta z Prahy, že ji odkáže všechno své jmění, pokud si vezme Hynka. Příběh končí svatbou Báry a myslivce a Elšky a Hynka. Jozífek se podvolí rodičům a stane se páterem.