Vojna a mír

autor: Lev Nikolajevič Tolstoj

žánr: realistický historický román

čas děje: 1805 - 1820

místo děje: carské Rusko na pozadí evropských událostí

CHARAKTERISTIKA POSTAV:

kníže Andrej Bolkonskij (ušlechtilý, energický člověk, hledající společenský pokrok, střízlivý vztah k době a ke společnosti, schopen snášet náročné životní situace, ovlivněn despotickou a tvrdou výchovou ze strany svého otce, před smrtí si uvědomí, že splnil své osobní i společenské cíle)

Pierre Bezuchov (bohatý aristokratický intelektuál, deziluze, velké cíle, ale slabá vůle hledá smysl života a prevdu, ve skutečnosti Pierre tlumočí názory autora, práce pro dobro druhých)

Nataša Rostovová (půvabná, naivní, citově dospívající dívka, trojí podoba lásky: vášnivý vztah k Anatolu Kuraginovi, očistná láska k Bolkonskému, životní vyrovnanost a rodinné štěstí ve vztahu k Bezuchovovi)

OBSAH:

Hlavními hrdiny knihy jsou mladí šlechtici a intelektuálové Pierre Bezuchov a Andrej Bolkonskij a mladá dívka ze šlechtické rodiny Nataša Rostovová.

            Andrej a Pierre zpočátku nemají stále zaměstnání, hledají své místo v životě i ve společnosti. Pierre Bezuchov je nemanželský syn bohatého šlechtice, který studuje, hýří a všemožně si užívá mládeneckého života. Po smrti otce jako jediný potomek zdědí obrovské bohatství a přes noc se tak stane jedním z nejbohatších Rusů a žádaným potencionálním ženichem. Pierre je člověk velice přemýšlivý, zmatený, inteligentní a nesmělý. Pro svou nemotornost, roztěkanost a nepraktičnost je ve společnosti považován za podivína.

            Andrej Bolkonskij je o něco starší než Pierre a je jeho nejlepším přítelem. Andrej má krásnou těhotnou ženu a velké bohatství, přesto je však nešťastný, znuděný a letargický. Nudí ho plesy a večírky, tlachání v šlechtických salonech a ubíjí ho nesmyslnost a prázdnota šlechtického života. Proto se rozhodne dát se k armádě. V bitvě u Slavkova je zraněn a při pohledu na nebe nad sebou si uvědomí zbytečnost a krutost války. Mezitím jeho žena zemře po porodu. Po návratu do Ruska se Andrej zamiluje do krásné Natašy Rostovové, je však zrazen, po dobytí Moskvy se s Natašou smiřuje a umírá.

            Pierre se ožení s krásnou Helenou, která si ho bere jen pro peníze, což ovšem Pierre neví. Po nějaké době a Pierrově souboji s Heleniným milencem se rozejdou. Pierre se začne starat o svůj majetek, snaží se zlepšovat životní podmínky rolníků, dá se ke Svobodným zednářům a v dobyté Moskvě se pokusí o atentát na Napoleona. Je zatčen a v zajetí konečně skutečně pozná ruský lid a jeho povahu a potřeby.

            Nataša se po smrti Andreje provdá za Pierra, který byl vždy jejím velkým přítelem, má k ní téměř otcovský vztah. Epopej končí sedm let po konci války, v době, kdy se formuje povstání děkabristů, jehož se Pierre účastní.