Zločin a trest

autor: Fjodor Michajlovič Dostojevskij

žánr: psychologický román

čas děje: zhruba polovina 19. století

místo děje: carské Rusko: Petrohrad, Sibiř

CHARAKTERISTIKA POSTAV:

Rodion Raskolnikov (mladý, melancholický, vztahovačný, vznětlivý, možná trochu duševně nemocný, schopný vraždy – názor: „Nezabil jsem člověka, zabil jsem princip“, peníze, které má klidně rozdává chudým, schopen milovat, vzteklý, nespravedlivý, v jeho názorech je obsažen TITANISMUS)

matka = Pulcherija Alexandrovna Raskolnikovová (prostá venkovská žena, starostlivá, vzhlíží ke svému synovi, je schopna provdat svou dceru, aby se měl Rodion dobře)

Dmitrij Prokofjič Razumichin (dobrácký, hromotluk, váží si svých přátel, miluje Rodionovu sestru Duňu (Avdot’ja Romanovna Raskolnikovová))

Petr Petrovič Lužin (prospěchářský, egoistický, hledá ženu, která mu bude po celý život vděčná, že ji vytáhl z chudiny a bude k němu vzhlížet)

Soňa = Sofja Semjonovna Marmeladovová (skromná, hodná, jemná, je schopna vroucně a věrně milovat, pro uživení své ne zcela vlastní rodiny se obětuje a dělá prostitutku)

 

OBSAH:

Rodion Raskolnikov je chudý bývalý student, který má málo prostředků a proto přeruší studium. Jediné jeho prostředky plynou od matky (Pulcherija Alexandrovna Raskolnikovová) a ze zastavování věcí u staré lichvářky Aleny Ivanovny. Raskolnikov se rozhodne lichvářku zabít a okrást, ale nakonec zabíjí i Aleninu sestru Lizavetu, která se nečekaně objeví v bytě. Podaří se mu zamaskovat všechny stopy a ukradené peníze a šperky schová. Začne ho však tížit svědomí a on onemocní. Starostlivě se o něj stará jeho přítel Dmitrij Prokofjič Razumichin. Raskolnikov se trochu zotaví, žije ale v neustálém strachu, že ho usvědčí a každého proto podezřívá, až postupně trpí skoro stihomamem. Několikrát je vyslýchán (i když mnohdy nepřímo) policií (Porfirij Petrovič), která ho sice trochu podezřívá, ale nemají na něj žádné důkazy a Rodion si dává dobrý pozor, aby se neprořekl. Do Petrohradu za ním přijíždí jeho matka s Duňou, aby dostali jeho „požehnání“ pro sňatek Duni a Petra Petroviče Lužina. Raskolnikov ale pochopí, že jde jenom o sňatek s rozumu, aby on měl dostatek prostředků a poté co se s Lužinem osobně setká, postaví se proti tomuto sňatku. Tím také Lužina proti sobě popudí. Nakonec ale i Duňa a matka pochopí, že Lužin by nebyl dobrý manžel. Raskolnikov se zamiluje do Soni (Sofja Semjonovna Marmeladovová) (skromná, hodná, jemná, je schopna vroucně a věrně milovat, pro uživení své ne zcela vlastní rodiny se obětuje a dělá prostitutku), dcery opilce Marmeladova, kterého přejede kočár a Raskolnikov dá své poslední peníze od matky na jeho pohřeb. Pod vlivem lásky k Soni se Raskolnikov přiznává k vraždě lichvářky a její sestry. Je odsouzen k osmi letům nucených prací na Sibiři. Soňa se dobrovolně vydává s ním a vlivem její dobroty a lásky dochází k myšlenkové a mravní přeměně Rodiona Raskolnikova. Duňa se provdala za Razumichina. Raskolnikovova matka však neunese vinu svého syna a umírá.