Tomáš Garrigue Masaryk

Tomáš Masaryk se narodil 7.března 1850 v Hodoníně. Jeho otec pracoval jako kočí na císařských statcích, matka byla kuchařka.
Masarik se nejdříve učil kovářem, ale pak nastoupil na gymnázium a po jeho dokončení nastoupil na Filozofickou fakultu Vídeňské univerzity. Po dokončení univerzity odjel na cesty do Itálie a Německa. V Německu také poprvé potkal svou budoucí manželku, dceru New Yorkského podnikatele, Charlottu Garrigue. Po návratu do Vídně chtěl co nejrychleji získat docenturu a tím se finančně zajistit. Dostal však zprávu o Charlottině zranění a okamžitě se vydal na cestu do Ameriky, kde se pak 15.března 1878 oženil.
V květnu 1879 se Masarykovi narodila první dcera Alice, o rok později syn Herbert a roku 1886 syn Jan. Finanční situace jej donutila hledat lépe placené místo. To Masaryk našel na Pražské univerzitě a proto se přestěhoval roku 1882 do Prahy s celou rodinou. V lednu 1897 byla Masarykovi udělena řádná profesura, do té doby přednáší s mimořádným jmenováním.
Masaryk se postupně stal uznávanou českou autoritou a roku 1891 byl zvolen za mladočeskou stranu do parlamentu ve Vídni. Roku 1903 ale dobrovolně odstoupil. V roce 1907 se Masaryk stal opět poslancem vídeňského parlamentu, a to za realistickou stranu, k mandátu mu pomohli také sociální demokraté. Poslancem pak byl až do počátku první světové války, celkem dvě volební období.
Během první světové války organizoval zahraniční odboj spolu s dr. E.Benešm a M.R.Štefanikem. 18.října 1918 ve Washingtonské deklaraci vyhlásil samostatnost československého národa a 14.listopadu Tomáše Garrigua Masaryka v jeho nepřítomnosti zvolilo Revoluční Národní shromáždění prezidentem nové republiky.
Dne 21. prosince 1918 se Masaryk vrátil triumfálně do Prahy a krátce poté byl oficiálně zvolen prezidentem ČSR. Do funkce prezidenta byl pak zvolen ještě dvakrát: 27.května 1927 a 24.května 1934. Roku 1935 (ve svých 85 letech) však ze zdravotních důvodů na svou funkci abdikoval a z jeho doporučení se stal novým prezidentem dr. Edvard Beneš.
Masaryk zemřel 14 září 1937 na zámku v Lánech. Jeho pohřeb dne 21. září 1937 se stal velkou manifestací všech demokratických sil v republice v boji proti nacismu.