Albert Einstein

Albert Einstein se narodil 14.června 1879 v židovské rodině v Ulmu v Německu. O rok později se jeho rodina odstěhovala do Mnichova. Ve škole se mu nedařilo a na učitele dělal dojem, že je zaostalý. Roku 1889 začíná studovat na gymnáziu v Mnichově, po problémech pokračuje na studiích ve Švýcarsku.
V roce 1900 dokočil vysokou technickou školu v Curychu a roku 1902 nastoupil jako referent patentního úřadu v Bernu, kde posuzoval patenty a vynálezy. Roku 1909 se stal mimořádným profesorem na univerzitě v Curychu a roku 1911 profesorem na katedře teoretické fyziky v Praze na německé části - tehdy česko-německé - Karlovy univerzity.
Deset let ledal řešení pro nejasnosti kolem základů teorie elektromagnetického pole a objevil je v teorii relativity (E = mc). Teorie relativity představovala velký zvrat v klasické, newtonské fyzice. Roku 1921 mu byla udělena Nobelova cena za fyziku.
Nedlouho nato začali v Německu uchvacovat moc nacisté. V roce 1933 se Einstein vzdal na znamení protestu členství v Pruské akademii věd, odstěhoval se do USA a nastoupil na ústav pro vědecký výzkum v Princetonu. V Americe se pokoušel přimět světové mocnosti, aby upustily od vývoje jaderných zbraní, avšak neuspěl.
V roce 1954 těžce onemocněl a 18.dubna 1955 zemřel. V dnešní době jeho teorie relativity a kvantitová teorie tvoří neodmyslitelnou součást vysokoškolské fyziky. Bez nich by nebyl vyvinut laser ani vesmírné lodě.