Jan Kašpar

Jan Kašpar se narodil 20.května 1883 v Pardubicích. Na pražské technice studoval strojní inženýrství. Jeho láskou bylo už od počátku létání.
Po dokočení školy nastoupil do firmy "Baase a Selve - válcovny aluminia", která vyráběla hliníkové součástky do vzducholodí. Svou pozornost však obrátil k letadlům a postupně v něm dozrával plán postavit si vlastní letadlo. Stal by se tak v Čechách nejen prvním letcem, ale také i prvním úspěšným konstruktérem.
Po roce práce v Německu se vrátil zpět a se svým bratrancem odchází pracovat do Mladé Boleslavi k pánům Laurinovi a Klementovi. Roku 1909 odtud oba odchází a začínají stavět vlastní leteadlo i s vlastním motorem. Kašpar však toto letadlo rozbil už při prvním pokusu o vzlet, kdy za soumraku s ním vjel do příkopu. Proto v zimě roku 1909 odjíždí do Paříže a za peníze svého otce kupuje hotové letadlo. Kupuje stroj Blériotův.
16.4.1910 se mu podařil dvoukilometrový let. Tento den je označován za den zrodu českého letectví. 13.5.1911 pak vykonal svůj historický a nejslavnější let z Pardubic do Prahy. Vykonal jej však na Blériotu, nikoli na stroji vlastní výroby jak uvádějí mnohé prameny a encyklopedie.
Toto letadlo věnoval již v roce 1913 Národnímu technickému muzeu v Praze. Definitívní konec pro něj znamenala první světová válka. Po ní sám, bez prostředků, s velkými dluhy, zneuznán a také duševně chorý spáchal 2.března 1927 sebevraždu. Jeho průkopnické lety však položily základ českého letectví.