Nora (Domov loutek)

autor: Henrik Ibsen

žánr: drama

čas děje: období Vánoc

místo děje: měšťanský byt

CHARAKTERISTIKA POSTAV:

advokát Torvald Helmer (ředitel banky, navenek korektní úspěšný člověk, ale i terorizující slaboch, naprostá neochota přijmout Nořinu samostatnost, manžel Nory)

Nora (energická, částečně lehkomyslná žena, po léta se zdánlivě spokojovala s pasivní úlohou v rodině, rozhodnutí najít sama sebe a osamostatnit se)

OBSAH:

Seznamujeme se se spořádanou manželkou Torvalda Helmera, Norou. Je šťastná, zrovna se vrací z nákupu dárků pro děti. Její dobrou náladu nenaruší ani setkání s přítelkyní ze školy Kristinou Lindenovou, která neměla tak snadný život. Musela se starat o nemocnou matku a dva mladší bratry, takže se bez lásky vdala za boháče. Po jeho smrti je bez dětí a zahořklá. Nora, aby jí dosvědčila, že ví také něco o životě, jí vypráví o tom, jak zachránila svému muži život. Před lety jí lékaři doporučili, aby jej vzala na jih. Proto si musela půjčit peníze a pak se uskromňovat, kde se dalo. Po Kristině k ní ještě přijde podvodník Krogstag a začne ji vydírat za podvržený podpis otce na smlouvě, protože nutně potřebuje buď peníze nebo příslib, že nebude vyhozen z práce. Od něj si totiž půjčila ty peníze, ale musela list podepsat sama, protože otec by to nedovolil. Jediná smůla byla, že tam vložila špatné datum. Otec byl totiž již po smrti.
Nora to nemůže vysvětlit ani svému manželovi, protože ten nepovažuje loupež za tak špatnou, jako když někdo klame svou rodinu.

Nora prožívá vnitřní přeměnu. Šíleně se bojí o svůj dosavadní život, neustále hlídá poštovní schránku. Na manželovi se ještě jednou snaží vyprosit, aby změnil svůj názor na vyhození Krogstada, ale marně. Naštvaný Torvald hned vhodí jeho výpověď pošťákovi. Proto jí vyděrač znovu navštíví. Nora se ještě snaží situaci zachránit, ale on se nechce nechat přemluvit. Navíc se od rodinného přítele Ranka dozvěděla, že ji již léta miluje. Prozradil ji to však jen proto, že umírá. Nora jako poslední možnost vysvětlí vše své přítelkyni Kristině, která jí slíbí pomoc a následně odejde s manželem na večírek zatančit hostům tarantilu.

Lindenová se setká s Krogstadem, kterého musela kdysi opustit kvůli sňatku z rozumu a navíc teď vlastně nastoupí na jím uvolněné místo v bance. Navrhne mu manželství, aby se mohla starat o jeho tři děti, když je sama mít nemohla. Krogstad chce teď Noře pomoci, ale Kristina jej zadrží. Manžel se to musí dozvědět. A opravdu, manžel nadšený tancem a šampaňským si přečte dopis. Manželku okamžitě zapudí, slibuje, že ji nenechá vychovávat děti, ale nerozvede se s ní, protože by to snížilo jeho morální kredit před ostatními. Když mu ale přijde úpis s oním falešným podpisem, je to samé "ty můj slavíčku" atd., jako by se nic nestalo. Tehdy Nora pochopí, že takového člověka nemůže milovat. Helmera totiž zajímala pouze jeho vlastní pověst, nezastal se jí, ale pouze ji sprostě vynadal jako svému podřízenému. Chtěl jí vzít děti, aniž by se o ně za celou dobu manželství staral. A Nora mu přesto neřekne, na co peníze potřebovala, což by udělala každá žena, aby před mužem náhle vypadala jako svatá bytost, která mu zachránila život. Pouze se o tom okrajově zmíní. Odejde z domu, opustí svou roli panenky na hraní, loutky, za jejíž provázky tahal jak její otec, tak později manžel. Žádný z nich ji nebral jako ženu, natož člověka. Zajímavá je ovšem i zmínka, že ona vlastně i své děti brala spíše jako hračky.