Petr a Lucie

autor: Romain Rolland

žánr: novela

čas děje: 1.světová válka (středa večer 30.1 až Velký pátek 29.3 1918)

místo děje: Paříž

CHARAKTERISTIKA POSTAV:

Petr Aubier (osmnáctiletý student, syn soudce, protiválečný postoj, nechápe smysl války, všechny naděje vkládá do vztahu k Lucii, sklon idealizovat svět, vliv nábožensky idealizované matky)

Lucie (dcera dělnice v továrně na výbušniny, malířka kopií slavných obrazů, láska je pro ni smyslem života, něžná, citlivá, prostá dívka)

OBSAH:

Petr a Lucie je protiválečná novela, která staví ideál čistého, lidského citu proti utrpení a válce. Děj novely se odehrává v Paříži a je přesně časově vymezený. Trvá od středy 30.ledna do Velkého pátku, 29.března roku 1918.
Osmnáctiletý Petr Aubier vyrůstá v měšťanské rodině, jeho otec je soudcem a starší bratr se před pár lety rozhodl dobrovolně přihlásit do armády. Petr, který musí za necelý půl rok také nastoupit do války, nedokáže válku pochopit ani se s ní smířit. Celé dny se toulá Paříží, obklopen jen pustou beznadějí a přemýšlí o smyslu života. Uprostřed Paříže, sužované nálety nepřátelských letadel, se jednoho dne setkává v metru s dívkou Lucií. Lucie z existenčních důvodů nedostudovala malířství a proti vlastnímu přesvědčení se živí malováním kýčovitých obrazů. Oba se do sebe zamilují, spojeni poutem vzájemné úcty a porozumění. Ve světě beznaděje a utrpení společně nacházejí naději a křehký smysl života – lásku. Stávají se nerozlučnými přáteli, prožívají spolu spoustu radostných dnů. Začínají žít ve vlastním světě, ve kterém naděje vítězí nad válkou. Přestože Petr ví, že se jeho dny před narukováním do armády sčítají, sní spolu o společné radostné budoucnosti. Tento křehký a něžný svět milenců však zákonitě neunikne vnějšímu světu, plnému nenávisti a smrti. Při velkopátečním varhanním koncertu jsou během náletu oba milenci pohřbeni pod troskami chrámu a jejich svět zpřetrhán.